Газета «Будьмо разом», 23 травня. – Лебедин, 2013.

Прапор Сінгапуру

Файл:ГербСінгапуру.jpg

Прапор Герб

 

- Ми чули, що недавно Ви були в Сінгапурі. Чи не так?

Дійсно, це так.

- Ми хотіли б щоб Ви поділилися з нашими читачами своїми враженнями та інформацією про країну.

Причина знаходиться мабуть десь в області ірраціонального, але слова Лебедин, Лебединці в мене викликають якісь теплі відчуття.

Тому с задоволенням розповім про свої враження стосовно відвідування Сінгапуру.

Цього разу я втрете сказав Сінгапуру: «Вітаю тебе, Рай».

Перш над усе, Сінгапур – одна з небагатьох країн, які мене дуже вразили після першої ж зустрічі. Потім я зрозумів, що це не «кохання з першого погляду», але повага до нації, до людей, які змогли за короткий історичний час вивести країну в світові лідери.

- Всі ми чули про Сінгапур, але не всім нашим читачам відомо де він знаходиться. Будь, ласка, прокоментуйте це питання.

Дійсно, мабуть всі чули та пам`ятають слова пісні відомого поета й співака, що народився в Київі, Олександра Вертинського: «В бананово-лимонном Сингапуре, в бури, когда поет и плачет океан…», читали про відвідання Сінгапуру українськими делегаціями, включаючи візит 2011 року на чолі з Президентом України, частенько чули в новинах, що ця держава за короткий час вийшла в світові лідери по економічним та другим показникам.

Знайти цей невеличкий Острів на світовій мапі дійсно нелегко.

Якщо Ви знайшли Малайзію (це недалеко від В'єтнаму, Камбоджі, Таїланду), то на півдні, за Малаккською протокою, знаходиться Сінгапур. Там й Індонезія та острів Суматра поблизу, так що це полегшить пошуки.

Можна додати, що Острів зі сходу омивають води Південно-Китайського моря, на заході – води Малаккської протоки, на півдні – Сінгапурська протока, яка поєднує Індійський та Тихий океани.

- Тож, наскільки це невелика держава, якщо, наприклад, порівняти з Україною?

Фактично, держава Сінгапур являє собою великий однойменний острів (~ 570 кв. км.), а також ще більш ніж 60 невеликих островів що також знаходяться в Південно-Східній Азії й розташовані приблизно на відстані 136 кілометрів на північ від екватору. Площа країни складає близько 710 кв. км., але ця цифра постійно змінюється, бо уряд та фахівці постійно розробляють та втілюють в життя проекти, що дозволять збільшити площі. Так, за планами, територія країни до 2030 року може зрости ще на 100 кв. км.

Дуже наочні такі цифри: протяжність з півночі на південь – біля 23 км, зі сходу на захід – біля 48 км.

Населення - 5,2 млн. чол. (2011 р) за складом: китайці, малайці, тамільці та інші.

З них, приблизно 3,3 млн. – громадяни країни, тоді як решта – іноземні працівники, або ті, хтомають дозвіл на постійне проживання.

По статистичним даним 2010 року, загальний показник народжуваності в країні був «1.1 дитина на жінку», що значно менше рівня (2.1), потрібного для підтримки незмінної чисельності населення. Для подолання цієї проблеми уряд заохочує іноземців іммігрувати до Сінгапуру.

Що до порівняння, то населення України складає десь близько 45,5 млн. чол. (2012 р.) – у 8-9 разів більше ніж у Сінгапурі. Територія нашої держави десь у 850 разів більше й складає близько 604 000 кв. км.

- Який урядовий устрій в державі?

Сінгапур – парламентсько-демократична республіка з парламентом однопалатної Вестмінстерської системи. Голова держави – президент, якого обирають на 6 років.

Голова уряду – прем`єр-міністр.

- Наскільки давню історію має Сінгапур?

Сінгапур – це юна держава в порівнянні з Україною.

Можна сказати, що Сінгапур почався у 1819 році, коли англієць Томас Раффлз зійшов на північному узбережжі острову та швидко зрозумів що ця територія є стратегічно-ідеальною як для торгівлі, так і в якості опорного пункту на шляхах між Англією та Китаєм.

В 1869 році було відкрито Суецький канал, що викликало бум світової торгівлі й країна перетворилася на важливий торговий вузол, а порт Сінгапур став одним з найпотужніших у світі.

За свою історію Сінгапур декілька разів належав різним країнам (включаючи Велику Британію та Японію), поки не здобув незалежності від Малайзії, що сталося в 1965 році.

Сьогодні, дякуючи тому, що Острів знаходиться на перехресті стратегічних морських шляхів між Азією, Австралією та Європою, він є одним з найвеличезнійших центрів світової торгівлі та туризму.

- Ми чули, що назва країни має цікаве тлумачення.

Дійсно, це так. Слово «Сінгапур» походить від санскритських «сінга» (лев) та «пура» (місто). При поєднанні цих слів зрозуміло, що мова йде про Місто Лева.

Символ міста – Мерлайон (морський лев)знаходиться в гирлі річки Сінгапур.

- Але ми зустрічали в пресі порівняння Сінгапуру з «тигром»?

Є й таке порівняння. Сінгапур належить до так званих «чотирьох східно-азіатських тигрів», як називають держави, що зробили швидкий стрибок, та за короткий час досягли рівня економічно розвинутих країн.

До цієї четвірки також належать Гонконг, Південна Корея та Тайвань.

На сьогоднішній день економіка країни розглядається в світі як процвітаюча, найбільш інноваційна, конкурентоспроможна, та найменш корумпована.

- Чи має Сінгапур якусь промисловість?

А як же, Сінгапур є промислово розвиненою країною й світовим лідером в декількох сферах економіки:

- входить в четвірку основних фінансових центрів світу,

- має другий в світі ринок казино,

- в країні діє один з трьох найбільших центрів переробки нафти,

- найбільший світовий виробник нафтобурового обладнання,

- найбільш потужні й завантажені судноремонтні верфі в світі

- один з п`яти найзавантаженійших портів світу

- харчова промисловість   .

- Якою мовою розмовляють сінгапурці?

Може це буде несподіванкою, але сінгапурської мови нема. Як я вже казав, на території країни мешкають китайці - 75%, малайці - 14%, тамільці - 7% та інші – 4%.

Тому про статути мов в Сінгапурі кажуть так: малайська - національна, китайська, тамільська, англійська - державні.

Так що розмовляють там різними мовами, але ні до яких проблем це не веде.

Якщо зустрінете пам'ятник в місті, то знайдете чотирьомовну назву, чи супроводжуючі тексти. 

- Розкажіть, будь ласка, яка там релігія, культура, архітектура…

Питання цікаве, але відповісти на нього досить складно. Складнощі полягають в тому, що дійсна відповідь повинна бути дуже різноплановою, включати багато специфічних термінів та досить об'ємною. Чесно кажучи, я й сам не всі терміни пам'ятаю, тому відповім концептуально.

Цей острів різноманітний, неповторний, з архітектурою, що увібрала в себе нові та старі стилі, цікавими культурними та унікальними кулінарними традиціями, що було привабливі для відвідувачів у всі часи.

Сінгапур увібрав в себе Західні та Східні культури, які мирно, не дивлячись на те, що вони зберігають самостійність, уживаються на невеликій території країни. Поряд з буддійськими храмами розташовані мусульманські мечеті, а також, християнські церкви.

Велика частина давнього Сінгапуру була знесена для будівлі нових сучасних споруд, тому сьогодні в Сінгапурі хмарочоси височаться над діловими кварталами й старими районами, такими як арабський квартал, Стара Індія, Чайна-таун… В цих, та в других частинах міста, де мешкають другі етнічні групи, на протязі віків зберігаються національні традиції, що робить місто колоритним та трішечки казковим.

Вулиці, «декоровані» будинками гібридних форм колоніального періоду, та сучасними досягненнями світових архітектур…

Кипуче життя великого дуже густо населеного міста…

І все це на тлі багаточисельних хмарочосів, та велетенських різноманітних пальм…

- Так, якось про рослинний світ Сінгапуру й забули. Може з цього треба було починати?

Безумовно, це дуже важлива тема, і зовсім не важливо, коли про неї розмовляти.

Сінгапур – це величезний дивовижний парк і сад.

Сінгапур знаходиться в тропічній зоні, тому на протязі всього року температура коливається в інтервалі +25 … +33 градуси, немає чітко визначених сезонів, висока вологість повітря, рясні дощі… Все це є дуже комфортними умовами життя для багаточисельних рослин, що покривають сінгапурські острови.

Приблизно 40% території держави зайнято різними парками, заказниками, лісами, десь 50% земель відводиться для житлового, комерційного та індустріального використання.

З листопада до лютого в Сінгапурі сезон дощів.

На території Сінгапуру зростають понад 1000 різновидів різноманітних рослин, серед яких є велетенські дерева, папоротники та квіти. Дуже різноманітним є й тваринний світ Сінгапуру.

- Така країна, звичайно, дуже приваблива для туристів.

Авжеж…

Розвинутий туризм є головною статтею доходу держави, тому й належить Сінгапур до числа найбільш гостинних держав, де відвідувачів традиційно чекає туристичний сервіс високого класу. Сінгапур приваблює туристів своїми визначними пам'ятками, мальовничими природними куточками, та різноманітною сінгапурською кухнею, доступною в ресторанах, барах, та кафе.

До речі, досить багато людей прибувають до Сінгапуру на лікування. Уряд приділяє «медичному туризму» багато уваги, тому сінгапурська медицина є однією з кращих в світі, а «медичний сервіс» приваблює людей, які мешкають в радіусі «дві години переліту», а це вже, мабуть, біля мільярду населення планети…

До речі, не менше 13 мільйонів туристів кожен рік відвідують Сінгапур.

Центром пляжного відпочинку є острів Синтоза, де пляжі простягнулися більш ніж на три кілометри.

- Завжди, коли говорять про Сінгапур, згадують про острів Сентоза. Чим цей острів відомий?

Сентоза – це острів номер 2  в Сінгапурському архіпелазі (після острову Сінгапур).

Невеличкий острів розташований настільки близько до головного Острову, що до нього можна добиратися двома шляхами: спеціальними вагонами по монорельсовій дорозі, або, що більш романтично, скористатися канатною дорогою, що викликає багато незабутніх емоцій.

   На Сентозі розташовано багато готелів, ресторанів, сама висока оглядова вежа країни, парк метеликів та комах, музей рідких каменів, пляжі та багато інших, вартих уваги об`єктів. Але про два з них треба розповісти більше.

   По перше, це парк розваг «UniversalStudios», побудований для дорослих та дітей.

На цій території можна зустріти відомого Франкенштейна, та героїв мультфільмів, відчуєте себе «птахами» на американських гірках, приймете якусь участь в 3-D битві трансформерів, подивитесь як з`ясовують відносини сучасні пірати, промокнете, але не втонете в JurassicPark та багато інших відчуттів.

   Наступна подія – це відвідування найбільшого (мабуть, одного з найбільших) океанаріуму світу, який знаходиться на острові Сентоза.

    Акваріум вміщує більш ніж 45 млн. літрів води, в яких мешкає більш 100 тис. морських тварин, які є представниками більш ніж 800 видів, включаючи акул, акул-молотів,  велетенських скатів, дельфінів та інших. Акваріумних мешканців завезли з 49 регіонів планети, починаючи з Південно-Східної Азії, закінчуючи Персидською затокою, а також зі всіх океанів.

   До речі, не менш цікаві чим сам аквапарк є номери готелю ResortsWorldSentosa, з яких видно що відбувається в акваріумі, тому як одна стіна скляна й виглядає як велике вікно в світ морських мешканців.

   - Дуже хотілося б почути розповідь про так звані «штучні дерева». Що то за сінгапурське диво?

   В другій половині 2012 року в Сінгапурі біля відомого дивовижного готелю MarinaBaySandsбуло відкрито не менш дивовижний сад, площа якого складає більш ніж 50 гектарів. На великій парковій території, де «мешкають» рослини зі всього світу, архітектурною компанією з Великої Британії «GrantAssociates» були побудовані незвичайні споруди, які дизайнери назвали «супердеревами». Реалізація проекту коштувала більш ніж мільярд доларів. Ці споруди дуже мало схожі на дерева, але є причини так їх називати.

   Здаля вони виглядають зеленими, тому що на «стовбурах» в спеціальних горщиках розміщені рослини, які належать більш ніж до 200 видів. Серед них є екзотичні папороті, багато орхідей, рослини з Таїланду, Індонезії та таке інше.

    Вночі, вмикаються мільйони неонових ламп, розміщених на цих «штучних деревах», та розпочинається музичне шоу.

   «Дерева» використовуються для накопичення енергії, завдяки встановленим на них сонячним батареям. Ця енергія використовується для освітлення дерев ввечері та всіх будинків паркової зони. Також в резервуарах, розміщених в «кронах» дерев накопичується дощова вода, яка потрібна для функціонування фонтанів, та поливу садових рослин. То ж вони відіграють ще й роль водонапірних веж.

   Більш того, «штучні дерева» очищують повітря та застосовуються в єдиній технологічній схемі конденціонування та охолодження повітряного простору засклених веранд паркової зони.

   Хочу ще додати, що дерев тих вісімнадцять (така собі невеличка діброва), а висота їх сягає приблизно від 25 до 50 метрів.

   Є й підвісний місток на висоті 22 метри між «штучними стовбурами», з якого можна милуватися краєвидом, та міркувати про людського генія, що все це зробив.

   На верховіттях одного з «супердерев» розташовані невеличкі ресторан та крамниця, де можна щось з'їсти, чи купити якісь продукти чи напої.

   - Ви сказали про дивовижний готель з цікавою назвою…

Так, MarinaBaySands.

   - До речі, вона якось перекладається?

   Все начебто досить просто: тільки три слова… Але вони мають декілька значень, тому  варіантів перекладу може бути декілька. Наприклад, такий: піски затоки, де пристань для яхт. Можливо зробити ще декілька більш художніх перекладів й зробимо це обов`язково, як тільки в газеті з`явиться рубрика, наприклад, «Вивчаємо англійську».

   - Цікава ідея, але повернемося до готелю. В чому дивовижність цієї споруди? Невже нема таких ніде у світі?

   Дійсно унікальна споруда і нема їй аналогів у світі.

    Це ще одне диво, неперевершений архітектурний шедевр Південно-Східної Азії – готель-корабель, який побудований корпорацією Ssangyong Engineering & Construction Co. Ltd.

   Що до одного з найбільших у світі сінгапурського казино, то воно побудоване групою Las Vegas Sands (та сама корпорація, яка є володарем казино в Лас-Вегасі) й номінується як найдорожче в світі.

   Комплекс включає три 60-ти поверхові вежі (висота кожної сягає до 200 м), на яких розташована тераса у вигляді гондоли, де знаходяться басейн та сад, площею більш ніж 12 тис. кв. м.

    В велетенських вежах розташовані більш ніж 2,5 тис. готельних номерів, два великих театру, сім ресторанів, виставковий центр, музей, дві льодові ковзанки та багато інших об`єктів.

   Готель знаходиться в центрі міста та поблизу (3 км) від ділового центру.

   Слід додати одну цікаву деталь: до проектування та будови цієї унікальної споруди залучалися майстри фень-шуй. Коли будете в Сінгапурі, без сумніву можете зупинитися в MarinaBaySands, пам`ятаючи, що дизайн та місто забудови схвалене не тільки будівельниками й архітекторами. Перебування в готелі буде настільки казковим, що й покидати не захочеться.

   - Тож з верхнього майданчику відкривається дивовижний краєвид на місто…

   Там можна просидіти довго, особливо як що погода сприяє, та ще з собою бінокль.

   Можливо побачити багато цікавих об`єктів. Два величезних засклених куполи, під якими знаходяться велетенські оранжереї тропічного лісу та квітів. Ці експозиції знаходяться на території того ж саду, де розміщені «штучні дерева». Під куполами розташовані більш ніж 220 тис. рослин, зібраних зі всього світу.

   Погляд зупиняється на споруді у вигляді велетенського фрукту дуріану. Це велетенський театр Esplanade, який вміщує концертний зал на 1600 місць та театр на 2000 глядачів, бібліотеку, крамниці та кафе.

   Так, ще й оглядове колесо, яке було колись найбільшим у світі. Висота його дорівнює 165 метрів, що можна порівняти з 42-х поверховим будинком.

   «Діброва штучних дерев»..., протока…, виблискуючі під сонцем хмарочоси…, безперервно фонтануючий Мерлайон біля протоки…, новобудови…, безліч вантажних кораблів…, сінгапурська безкрайність...

    - Цікаво, а на що витрачають сінгапурці вільний час, наприклад, вихідні дні?

   В Сінгапурі багато парків, виставок, музеїв, галерей, торгівельні та розважальні центри та таке інше.

   Всесвітньо відомий зоопарк, де мешкають більш ніж 2000 видів тварин, де нема решіток та вольєрів, а відвідувачі відділені від тварин тільки природними бар`єрами.

    Парк рептилій, який населяють більш ніж 2000 особин. В парку птахів мешкають представники понад 600 видів пернатих.

    Всесвітньо відомий ботанічний сад з його тематичними підрозділами, де можливо побачити, наприклад, такі орхідеї, що потім вони будуть приходити уві сні.

   Як це не дивно, сінгапурці витрачають багато вільного часу на шопінги. В Сінгапурі безліч величезних торгівельних центрів де можна зробити покупки, поїсти, порозважатися, просто погуляти, врятовуючись від спеки. Тож, скажімо так, що в торгівельних центрах можна було б й жити, якби вони працювали цілодобово.

   - Як я розумію, Вам Сінгапур сподобався дуже.

   Ще й як…

Про цю країну можна довго розповідати, довго уважно роздивлятися сотні світлин, які зроблені й нагадують про цікаві часи життя…

   Я намагався коротенько відповісти на Ваші запити, та розповісти про те, що більш всього вразило та запам`яталося.

   Але як би мені не сподобався Сінгапур, скажу відверто, моя дружина ще в більшому захваті, ніж я.

   Ми, навіть, світлини, які дуже подібні, не видаляємо з компьютеру, бо вони зафіксували й зберігають інформацію про місце, яке дуже схоже на Рай.

   Чи доведеться туди потрапити, хто його знає?..

   Інколи, занесе кудись Доля, та можуть виникати думки про те, що як би не деякі негаразди в Україні, то й українці жили б не гірше. Але, скоріше над усе, винні в появі цих думок тисячі кілометрів, казкові краєвиди інших країн, та розуміння, що все гарне закінчується й настає час повертатися до втілення більш прозаїчних проектів під назвою – життя, але вдома…

   І радієш цій думці як птах, котрий періодично повертається туди де народився. На Батьківщину…© 2021 "Идентификация Петренко." Пролог. Все права защищены.